Ciekawostki

Coca-cola - została wynaleziona przez J.S Pembertona, farmaceutę z Atlanty w 1886 roku. Był to drugi napój na bazie liści koki i orzechów coli. Do Polski napój trafił  w 1957 roku. Został wstepnie zaprezentowany na Targach Poznańskich, jego dostępność była ograniczona przez sklepy sprzedające waluty. w 1972 dzięki umowie z władzami PRL a koncernem rozpoczęto produkcję w kraju.


Craving -  zaburzenie zachowania żywieniowego. Termin pochodzi od angielskiego wyrażenia ' to crave' czyli pragnienie,żądze, nienasycenie. Dokładnie chodzi o niepohamowaną chęć zjedzenia konkretnego produktu, najczęściej bardzo kalorycznego np. czekolada, pizza. Dopada nas to głównie między posiłkami, czasem mija samoistnie czasem po prostu ulegamy. Okazało się,że to 'zjawisko' dotyczy głownie kobiet.


Lody dla ochłody - prawdopodobnie już 4000 lat temu chińczycy zajadali się lodami sporządzonymi ze śniegu bądź pokruszonego lodu z dodatkiem owoców. W Europie w Grecji lub we Włoszech mieszano lód z miodem, orzechami i suszonymi owocami. W Polsce lody znane są od czasów saskim, z czasem stały się coraz bardziej dostępne i tańsze.


Pomidor bez ogórka - jest w ogórku coś co zabiera innym warzywom witaminę C. Nie tylko z pomidorów, ale także papryki czy natki pietruszki. Z badań wynika,że askorbinaza zawarta w zaledwie łyżeczce soku z ogórka może ''zabić'' całą witaminę C w trzech litrach soku pomidorowego. Dlatego pomidorka jedzmy z ogórkiem kiszonym bądź konserwowym.źródło: wikipedia, gastromonia,

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...